Altcoinler yeniden mi popüler oluyor?

Son haftalarda kripto para pazarında altcoin’lerde mühim hareketler görüldü. Peki bu altcoin sezonunun başladığının işareti olabilir mi?

Altcoin’ler, geride bıraktığımız senenin boğa koşusundan bir geri dönüş sahneliyor olabilir mi? Bu şu anda kripto para pazarının en sıcak konusu. Piyasada bir doğrultu ne olup bittiğini anlamaya çalışırken başka doğrultu altcoin’ler arasındaki ani patlamada kâr sağlamak amacıyla çok geç olup olmadığına karar verme uğraşında.

Sosyal prosedür platformu eToro’nun kıdemli pazar analisti Mati Greenspan, bir pazar analizinde “Sert bir kripto para kışından geliyor bulunduğumuz amacıyla koşulların derhal iyileşmesini ve herhangi bir geçiş adımı olmadan yaza dönmeyi bekleyemeyiz.” dedi. Greenspan, daha sonra Twitter’da bir takipçisinin sorusuna yönelik olarak “Bu altcoin sezonu. Neden diye sormuyoruz. Sadece teşekkür edin ve kâr alın.” cevabını verdi.

Öte yandan tanınmış kripto para yatırımcısı Nik Patel de şu anda pazarda neler olup bittiğine dair kanaatlerini paylaştı.

Patel’in uzun uzadıya paylaştığı kanaatleri şöyleydi:
‘Altcoin’ler ve Bitcoin arasında ters temas yok’

“Kimse pazarları kusursuz bir şekilde zamanlayamasa da 2019’dan itibaren çoğumuzun döngüsel bir değişim beklemesinin çoğu sebebi var.

Öncelikle yalnızca altcoin döngüsündeki bir değişimden bahsettiğimi unutmayın. 2018 seneninın Ocak ayından bu yana altcoin’ler BTC’ye karşı yüzde 90 ve üzeri, ABD Doları’na karşı yüzde 95 ve üzeri düşüşler yaşadı.

3000 dolara doğru gerçekleşen bu düşüş, BTC’yi 2017 seneninın Temmuz ayından bu yana görülmeyen civarlara getirdi. Bu noktadan sonra alana katılanların gördükleri şey BTC ve altcoin’ler arasındaki ters temasydi, BTC’nin haftalık bazda yeni yükseklere ulaşmasıyla beraber altcoin’ler düştü.

Bu hal Bitcoin’in 20 bin dolara yükseldiği 2017 seneninın Aralık ayına kadar sürdü. Bitcoin, bu noktadan sonra biraz düştü ve çöküşteki altcoin’lerin sonucunda yeni bir boğa döngüsüne girmeleri amacıyla soluk almasına imkân verdi. Bu ABD Doları’na karşı tarihteki en büyük altcoin boğasına yol açtı ve boğa, Ocak 2018’de 840 milyar dolarlık bir pazar kapitalizasyonu ile doruğa ulaştı.

Bu amaçla çoğu bireyin boğa koşuları esnasında altcoin’ler ile BTC arasında kırılmaz ters bir temas bulunduğuna inanması muazzam değil (bununla beraber ayı pazarı ikisi arasında paralel bir temas getirdi). Ancak bu hatalı bir varsayım.”
‘Manipülatörler amacıyla en iyi seçim’

“Son 5 sene içersinde altcoin’ler ve BTC arasındaki bütün mümkün temaslere tanık oldum: boğa döngüleri esnasında ters; ayı döngüleri esnasında ters; boğa döngüleri esnasında paralel ve ayı döngüleri esnasında paralel.

Tüm altcoin’lerin aynı anda yukarıyaya tırmandığına (Ocak 2018) ve daha geniş bir boğa devreinde meydana çıkan herhangi bireysel döngülere (2014 senesinde ilkbahar-yaz arası ve 2017 senesinde ilkbahar-yaz arası) tanık oldum. Esasında tarihsel olarak altcoin’lerin en çok yükseldiği devre ilkbahar-yaz arası oldu.

Altcoin’ler ve BTC arasındaki temasa geri dönersek hangi temas bu pazarlarda fiyatları manipüle edenler amacıyla daha anlamlı? Hareketin çoğunun açgözlülük ve FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) ile yönlendirildiğine kuşku yok ama altcoin’lerde pazar manipülasyonuna dair net ispatlar var. Peki en iyisi hangisi?

BTC konsolidasyon/düşüş zamanlarında altcoin boğa döngüleri açıkça en iyi seçimdir: Bitcoin altcoin faaliyetlerini finanse etmek amacıyla ucuza satın alınabilir ve BTC’ye karşı fiyatlar, daha ufak pazar değerleri sebebiyle daha yukarıyaya çekilebilir, daha büyük kârlar elde edilebilir.

Bu daha büyük kârlar, Bitcoin yeni bir boğa döngüsüne başladığında elde daha çok BTC bulundurmak manasına gelir. En sonucunda BTC daha pahalı duruma geldiği zaman ABD Doları’na satılır. Bu, altcoin pazarlarını manipüle eden herkes amacıyla uygun senaryodur.”
‘Altcoin’ler Bitcoin’e karşı boğa döngüsüne girecek’

“Ve son ayı pazarından sonra bu senaryo, şimdi muhtemel görünüyor. Bitcoin, şu anda 2017’nin ikinci çeyreğinde bulunduğu kadar ucuz. Birçok altcoin, o vakitte seviyelerinden daha ucuz. Bundan sonra önümüzdeki 3 ay süresince Bitcoin’in ne yaptığından bağımsız olarak bu senaryoda çıkar sağlamak amacıyla altcoin’lerde döngüsel bir değişim oluşma olsılığı mantıklı değil mi?

Bununla beraber, Ocak 2018’deki altcoin boğa koşusunun aksine Bitcoin’deki düşüş sebebiyle şimdi ilgiimizi altcoin’lerin dolar değil, Bitcoin birtakımndaki fiyatlarına vermemiz gerekiyor. Sıradaki altcoin boğa koşusu Ocak 2018 gibi olmayacak. BTC oran olarak ucuzken altcoin’lerin BTC’ye karşı nasıl fiyatlandırıldığına ilgi edin.

Sonuç olarak bundan sonra altcoin’lerin Bitcoin birtakımndaki fiyatlarının bir boğa döngüsü yaşayacağına, buna rağmen BTC’nin gerektiğince sabit kalacağını ve genelde belli bir Aralıkta seyredeceğini düşünüyorum. Daha sonra Bitcoin, aralığın üstüne çıkacak ve altcoin’lerin satılacağı 6 bin dolarlık dirence doğru daha büyük bir hareket gelecek.

Bu direncin ilk testi başarısız olacak ve hem altcoin’ler hem de BTC düşecek. Yıl sonucunda ya da 2020’nin ilk çeyreğinde ABD Doları’na karşı yeni bir boğa döngüsü başlayacak.”
4 büyük kripto para 200 günlük dinamik ortalamalarının üstünde

Altcoin sezonunu başlayıp başlamadığı net olmasa da pazar değerine göre en büyük ilk 20 kripto paradan 4’ü 200 günlük dinamik ortalamalarının üstünde prosedür görüyor. Bu varlıklar Litecoin, Binance Coin, Tron ve Maker.

Öte yandan birtakım kripto paralar, bu devrede çok mühim yükselişler gördü. Listenin başında yer alan ENJ yüzde 540, MXM yüzde 413, CRO yüzde 387 arttı. Son bir ayda ilk 100 kripto para arasında 30 kripto para yüzde 50 ve üstünde değer kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir