Bitcoin’deki Hash Oranı Son Ayların En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin ağındaki hash seviyesi bugünümüzde Kasım 2018’den bu yana hiç olmadığı kadar yüksek bir düzeye ulaşmış halde.

Kripto para pazarı geçen sene çapında büyük bir düşüş yaşamış, bu düşüş pek çok koinin ağır darbeler almasına yol açmıştı. Piyasanın en büyük koini olan Bitcoin, yaşadığı düşüşün sonrasında hash seviyesinda da birtakım kayıplar yaşamaya başladı.

Sektördeki birtakım analistler hash seviyesindaki bu düşüşün Bitcoin’i uzun vadede bir hayli olumsuz yönde etkileyeceğini öngörseler de bu halde bir farklılık yaşanıyor gibi görünüyor. Çünkü Blockchain.com bilgileri işaret ediyor ki Bitcoin ağındaki hash seviyesinda kayda değer bir artış var.

19 Mart itibariyle Blockchain.com bilgilerine baktığımızda saniye başına aşağı yukarı 52 kentilyon hash düştüğünü görüyoruz.

Bu hash seviyesi, Bitcoin ağındaki madencilerin performansını gözler önüne seriyor. Kolayca anlatmak gerek görülürse yüksek hash seviyesinın Bitcoin‘in daha güvenilir bulunduğu manasına yaklaştığını söyleyebiliriz.

Bitcoin’deki hash seviyesinın geçen aylara kıyasla bu kadar yüksek olması ağdaki madenci adedinin arttığına dair bir gösterge olabilir. Ağdaki madencilik zorluğunun geçen bir ay ortamında pek bir farklılık göstermediğini düşünecek olursak yeni madencilerin kısmen talihli olduklarını söyleyebiliriz.

Ağdaki madenci adedi ve bundan dolayı hash seviyesi artış işaret ediyor olsa da bu artış büyük olasılıkla ağdaki zorluk seviyesinın da kısa vakit ortamında artış göstermesine yol açacak. Madencilik zorluğunun yükselmesi ile beraber Bitcoin madencilerinin performansında ne gibi bir farklılık olacak göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir