IBM, Stellar tabanlı ödeme ağı için 6 uluslararası banka ile anlaştı

Bugün IBM doğrulusunda oluşturulan duyuruyla altı uluslararası bankanın Stellar’ın halka açık zincirini kullanan bir IBM ödeme ağı olan World Wire üstünde itibari para ile desteklenen sabit kripto para ya da token ihraç etmek amacıyla niyet mektubu imzaladıklarını bildirildi.

Ağ, regüle edilmiş kurumların eski muhabir bankacılık sisteminden daha ucuz ve süratli bir şekilde sınırlar arasında değer taşımasına imkan tanımayı vadediyor.

Açıklamada bankalardan üçünün Filipinler odaklı RCBC, Brezilyalı Banco Bradesco ile Güney Koreli Bank Busan bulunduğu belirtildi. Bu bankalar sırayla Peso, Brezilya Reali ve Kore Wonu ile desteklenen sabit kripto paralar ihraç edecekler. Diğer bankaların ise ismi şimdilik açıklanmadı ancak bu bankalardan birinin Euro, başkainin ise Endonezya Rupisi destekli kripto para oluşturacağı kaydedildi.

IBM’in ödeme ağı, bugün etkinliğe geçti. Bununla birlikte bankalar şimdilik regülatör onayı beklediğinden ötürü World Wire üstünde tek bir sabit kripto para bulunuyor. Bu kripto para, San Francisco odaklı bir girişim olan Stronghold doğrulusunda oluşturulan ve daha evvelce duyurulan ABD Doları’na endeksli Stronghold USD.
Bankalar XLM’yi de kullanabilirler

Öte yandan kendi kripto paralarını ihraç etmenin dışında bankaların Stellar’ın blok zincirinin token’ı XLM’yi kullanma olasılıkları da yüksek. Açıklamaya göre IBM’in ödeme ağı World Wire, vakitle Stellar’ın yanı sıra başka kripto paraları da destekleyebilir.

Son olarak World Wire platformunun 72 ülkede 47 para birimi ve 44 bankacılık endpoint’leri ile sahip olunan bulunduğu bildirildi.
XLM’nin fiyatında artış

IBM’in açıklamasının sonrasında XLM’nin fiyatında bir oran artış yaşandı. Kripto para, ilk dakikalarda yüzde 5’in üstünde değer kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir