Bitcoin 12 bin doları da aştı

Piyasa sayısal değeri olarak dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin son haftalardaki süratli yükselişini bugün de sürdürüyor. Haftasonu 15 ay sonra ilk kez 11 bin dolar civarını aşan Bitcoin bugün itibarıyla 17 ay sonra ilk kez 12 bin dolar civarını aştı. TSİ saat 9.00 itibarıyla dolar karşısında günlük yüzde 12.2 yükselerek 12 bin 710 … Continue reading Bitcoin 12 bin doları da aştı
By

Piyasa sayısal değeri olarak dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin son haftalardaki süratli yükselişini bugün de sürdürüyor. Haftasonu 15 ay sonra ilk kez 11 bin dolar civarını aşan Bitcoin bugün itibarıyla 17 ay sonra ilk kez 12 bin dolar civarını aştı. TSİ saat 9.00 itibarıyla dolar karşısında günlük yüzde 12.2 yükselerek 12 bin 710 doları gördü. Bitcoin prosedürlerinin günlük hacmi de 30.5 milyar dolara yükseldi. Bitcoin’de en son 12 bin dolar srandardı görüldüğünde günlük prosedür hacmi 13-14 milyar dolar srandardındeydi. Son yükselişle birlikte Bitcoin dolar karşısında 2019 çapında yüzde 240 yükselmiş oldu.

Bugünkü artışı tetikleyecek özel bir haber akışı olmasa da Facebook’un kripto para birimi Libra’yı tanıtması yatırımcının bu pazara güvenini tazelerken bilhassa Avrupa ülkelerinin tahvillerinin getirilerinin eksiye düşmesi yatırımcıları seçenek araçlara yöneltiyor.

’50 BİN DOLAR GÜNDEME GELİR’

Son haftalarda yaşanan yükselişi değerlendiren ThinkMarket Baş Analisti Naeem Aslam, ABD’de Fox Business kanalına yaptığı değerlendirmede bir ileri ‘boğa’ yükselişiyle Bitcoin’in 60 ila 100 bin dolar arasında bir bölgeye kadar yükselebileceğini ifade etti. Aslam şu anda takip edilmesi gereken civarnin 20 bin dolar olduğunu vurgulayarak bu civar aşılırsa 50 bin doların gündeme gelebileceğini savundu. Bitcoin Aralık 2017’de 19 bin 891 dolarla tarihi zirvesine ulaşmıştı. Yani 20 bin dolara ulaşırsa rekor bir civarye yükselmiş olacak

ALTINLA BERABER YÜKSELDİ

Aslam bunun yanısıra yatırımcının Bitcoin’i dijital altın olarak gördüğünü bu sebeple dünyada risklerin arttığı dönemde sayısal değerinin yükseldiğini ifade etti. ABD-Çin ticaret savaşı sebebiyle son 2 ayda borsalarda bir güvensizlik rüzgarı eserken altın ve Bitcoin fiyatlarında süratli yükselişler yaşandığına ilgi çekti. Analistler bunun yanısıra Bitcoin’in ödeme aracı olarak son dönemde çoğalan sayıda şirket doğrulusunda kabul edilmeye başlamasının yükselişi desteklediğine ilgi çekiyor. Söz hususu şirketler arasında Expedia, Microsoft ve Whole Foods bulunuyor.

KAYBETMEYİ GÖZE ALACAĞINIZ PARAYLA GİRİN

Analistlerin son dönemdeki Bitcoinfiyat tahminleri yatırımcıları olumlu olarak heyecanlandırsa da kripto para piyasasına yatırım yapmadan evvelce bir durup düşünmek gerekiyor. Daha evvelce kripto paralarda yüzde 200-300’ü aşan yükselişlerin sonrasında yüzde 80-90’ları bulan düşüşler yaşanmıştı. Bu sebeple eksperler sık sık “Kaybetmeyi göze alacağınız paralarla kripto para piyasasına girmeniz gerekiyor” ikazında bulunuyor.

‘DR KIYAMET’ UYARDI AMA DEĞERİ 2 KATINA ÇIKTI

Yatırımcıları Bitcoin’den uzak durmaya çağıranların başında ‘Dr. Kıyamet’ lakabıyla tanınmış dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini geliyor. Roubini aşağı yukarı 2 ay evvelce Bitcoin 6000 dolar civarını aştığında “Bitcoin bütün balonların babası ve annesidir” ifadelerini kullanmıştı. Roubini Bitcoin’in ‘nokta com’ ve 1620’lardaki ‘lale’ balonundan çok daha büyük bir balon olduğunu ve çöküşünün de çok daha süratli ve büyük olacağını iddia etti. Ekonomistin bu açıklamasının sonrasında bugüne kadar Bitcoin dolar karşısında yüzde 100’ün üstünde değerlendi. Roubini bilhassar son 2 senedir Twitter hesabı üstünden belli Aralıklarla kripto paralara yatırım yapılmaması tarafında uyarılarda bulunuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like