Bitcoin Altcoinlerden Bağımsız Bir Şekilde Yükseliyor!

Binance’ın son incelemesine göre, Bitcoin pazarı ile altcoin pazarı arasındaki korelasyon katsayısı 2019’un ikinci çeyreğinde düştü. Malta odaklı kripto para borsası, Bitcoin’in altcoinlerle beraber hareket edip etmediğini belirlemek amacıyla otuz seçenek kripto para birimiyle olan temasını inceledi. Borsa, bütün tanınan altcoinlerin 2019’un ikinci çeyreğinde Bitcoin fiyat eğilimini olumlu bir şekilde takip ettiğini gördü. Bununla beraber, … Continue reading Bitcoin Altcoinlerden Bağımsız Bir Şekilde Yükseliyor!
By

Binance’ın son incelemesine göre, Bitcoin pazarı ile altcoin pazarı arasındaki korelasyon katsayısı 2019’un ikinci çeyreğinde düştü.

Malta odaklı kripto para borsası, Bitcoin’in altcoinlerle beraber hareket edip etmediğini belirlemek amacıyla otuz seçenek kripto para birimiyle olan temasını inceledi. Borsa, bütün tanınan altcoinlerin 2019’un ikinci çeyreğinde Bitcoin fiyat eğilimini olumlu bir şekilde takip ettiğini gördü.

Bununla beraber, altcoinlerin en büyük kripto para birimini takip etme hızlarında bir düşüş hayat sürdürdükleri saptandı. Bu, bir bütün olarak altcoin pazarının Bitcoin fiyatındaki yükselişlere ayak uyduramamaları manasına geliyor.

Korelasyon, iki ya da daha çok parametre arasında bir temas olup olmadığını, şayet temas varsa bu temasnin sayısını ve yönünü sayısal olarak belirlememizi gerçekleştiren istatistiksel bir tekniktir. İki parametre arasındaki temasnin derecesine ise korelasyon katsayısı denir.

Hesaplanan korelasyon katsayısı -1 ile +1 arasında dşayet alır. -1’den ufak ve +1’den büyük olamaz. Korelasyonun pozitif (+) olması halinde parametreler aynı yönde değişmiş demektir. Korelasyon katsayısının + olması iki parametrein aynı yönde bir temasta olduğunu, negatif (-) olması ise iki parametrein arasında ters yönde bir temas olduğunu gösterir. Eğer parametrelerdeki artış ya da azalış birbirine bağlı değilse korelasyon sıfır olur. Bu da parametreler arasında temas yok manasına gelir.

Bitcoin ve Altcoinler Arasındaki Korelasyon

Binance, senenin bu çeyreğinde Ethereum ve Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısının 0,81 olduğunu belirtiyor. Bir önceki çeyrekte korelasyon katsayısı 0,889’du, yani bir düşüş söz konusu. Benzer şekilde, XRP ve Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısı ilk çeyrekte 0,875 düzeyindeydi ve bu çeyrekte 0,69’a düştü. İstatistikler Litecoin, IOTA, EOS, Bitcoin Cash, Bitcoin SV ve başkaları de dahil olmak üzere çoğu büyük altcoinin Bitcoin ile olan korelasyonunun pozitif olduğunu gösteriyor.

Altcoinlerin ve Bitcoin’in arasındaki korelasyon katsayısındaki düşüş, Bitcoin’in pazardaki hakimiyetini artırması ardından ortaya geldi. En büyük kripto para birimi son dönemde pazar hakimiyetinde yüzde 63’ü gördü.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like