Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor

Kripto para birimi Bitcoin, Cambridge Üniversitesi doğrulusunda yayınlanan bilgilere göre senelik aşağı yukarı 60 terawatt elektrik kullanımı ile dünyada 176 ülkeden daha çok elektrik tüketiyor. Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA)’nin sitesinde ülkelerin 2016 senesinde tükettiği elektrik miktarları listesinden ve Cambridge Üniversitesi doğrulusunda yayımlanan Bitcoin Elektrik Tüketimi İndex’inden elde edilen bilgilere göre Bitcoin, aralarında İsviçre, Yunanistan … Continue reading Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
By

Kripto para birimi Bitcoin, Cambridge Üniversitesi doğrulusunda yayınlanan bilgilere göre senelik aşağı yukarı 60 terawatt elektrik kullanımı ile dünyada 176 ülkeden daha çok elektrik tüketiyor.

Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA)’nin sitesinde ülkelerin 2016 senesinde tükettiği elektrik miktarları listesinden ve Cambridge Üniversitesi doğrulusunda yayımlanan Bitcoin Elektrik Tüketimi İndex’inden elde edilen bilgilere göre Bitcoin, aralarında İsviçre, Yunanistan ve Portekiz’in de olduğu 176 ülkeden daha çok elektrik tüketiyor.

TÜRKİYE 2018’DE 292 TERAWATT TÜKETTİ

Türkiye ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bilgilerine göre 2018’de 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Bitcoin’in Türkiye’nin elektrik kullanımının aşağı yukarı 5’te 1’i kadar elektrik tükettiği manasına geliyor. Yine Cambridge Üniversitesi’nde edinilen bilgiye göre dünyada tüketilen toplam elektrik miktarı 20,863 terawatt olurken, bitcoinin kullanımı ise bu kullanımın yüzde 0,28’ine tekabül ediyor.

BITCOIN NİÇİN YÜKSEK ENERJİ TÜKETİYOR?

Kripto para birimi Bitcoin sisteminde oluşturulan tüm işlemler kripto para birimine bağlı tüm bilgisayarlada kayıt ediliyor. Sistemde elektrik üretimine namacıyla olan temel etmen ise madenci olarak adlandırılan ve bitcoin yapan şahıslar oluyor. Madenciler çok çok sayıda ilerlemiş bilgisayar ile bu işlemleri gerçekleştirme mecburiyetinde oldukları amacıyla yoğun elektrik kullanımına namacıyla oluyor.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like