Bitcoin bankaların kabusu olmaya devam ediyor

Her ne kadar Bitcoin’i yerden yere vuran ekonomist Nouriel Roubini’ye göre Bitcoin, en tepedekinin kazandığı ve prensipleri olmayan bir bankacılık sistemi olarak görülse de genel algıda Bitcoin’in en ilgi çekici yanlarından biri geleneksel bankacılık yöntemlerine seçenek olabilecek yeni sistemler yaratıyor olması. Bunun yanısıra geleneksel bankalar, doğaları gereği “hata yapmaz” olarak bilinirler. Fakat bankaların karıştığı kara … Continue reading Bitcoin bankaların kabusu olmaya devam ediyor
By

Her ne kadar Bitcoin’i yerden yere vuran ekonomist Nouriel Roubini’ye göre Bitcoin, en tepedekinin kazandığı ve prensipleri olmayan bir bankacılık sistemi olarak görülse de genel algıda Bitcoin’in en ilgi çekici yanlarından biri geleneksel bankacılık yöntemlerine seçenek olabilecek yeni sistemler yaratıyor olması. Bunun yanısıra geleneksel bankalar, doğaları gereği “hata yapmaz” olarak bilinirler. Fakat bankaların karıştığı kara para aklama olaylarının adedi günden güne artıyor.
Bankalar İzlenilebilirlikten Korkuyor

Bitcoin’in toplam pazar değerinin on katından çok bir tutar yani aşağı yukarı olarak 2 trilyon dolar her sene bankalar doğrulusunda aklanıyor. Bankalar da halka açık bir kayıt defterinin (Blockchain’in) bu hali izlenebilir duruma getirmesinden korkuyor.

Rhythmtrader konuyla alakalı paylaştığı bir tweet’te konuyla alakalı şu açıklamaları yaptı:

Bankalar her sene 2 trilyon doların üstünde para aklamaya yardım ediyor. Bu bütün Bitcoin ağının değerinden 10 kat çok. O vakit namacıyla Bitcoin konusu ile alakalı bu kadar eleştireller? Halka açık bir kayıt defteri, en büyük kabusları. İzlenebilirlik.

Doların Güçsüzleşmesi Bitcoin İçin İyi

Milyonlarca Amerikalı 4 Temmuz’u kutlarken ABD Başkanı Donald Trump, bütün dünyaya karşı başlattığı ekonomik savaşın yavaşladığına dair hiç bir sinyal vermedi. Trump, Twitter üstünden yaptığı son açıklamalarda, başka ülkelerin yaptığı gibi toplu fiyat manipülasyonu başlatma davetinde bulundu. Trump’a göre Avrupa ve Çin, Amerika’yla mücadele edebilmek amacıyla ekonomilerine para girmesini sağlıyorlar. Trump Amerika’nın da benzerini yaparak onlarla “rekabet etmesi” gerekliliğini ifade ediyor.

Kripto yatırımcısı Alex Krüger, bu tür bir ismim atılması halinde faiz oranlarının artacağını bundan dolayı borsalardaki fiyatlarında uçacağını dile getirdi.

Uzmanlara göre doların güçsüzleşmesi, daha güvenilir uluslararası işlemler gerçekleştirme isteyenler Bitcoin gibi varlıklara yöneleceği amacıyla Bitcoin’in fiyatı olumlu etkilenir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like