Cosmos Network (ATOM) Nedir?

Cosmos Network’ün yaptıklarını tam manasıyla anlayabilmek fakat ve fakat bileşenleri ve çözüme kavuşturduğu problemları kavramakla olası. Kısaca, Cosmos Network blok zincirlerinin interneti halinda. Cosmos, Tendermint ve Inter-Blockchain Etkileşim protokolünün (IBC) avantajlarından yararlanarak her türlü blok zinciri ağını bir araya getiriyor. Cosmos Ağı’na yerleştirilen ya da yerleşik olan projeler, kendi aralarında token alışverişi yapabiliyor. Atomik takasları … Continue reading Cosmos Network (ATOM) Nedir?
By

Cosmos Network’ün yaptıklarını tam manasıyla anlayabilmek fakat ve fakat bileşenleri ve çözüme kavuşturduğu problemları kavramakla olası. Kısaca, Cosmos Network blok zincirlerinin interneti halinda.

Cosmos, Tendermint ve Inter-Blockchain Etkileşim protokolünün (IBC) avantajlarından yararlanarak her türlü blok zinciri ağını bir araya getiriyor. Cosmos Ağı’na yerleştirilen ya da yerleşik olan projeler, kendi aralarında token alışverişi yapabiliyor. Atomik takasları bir düşünün ama yalnızca kendiniz amacıyla değil herkes amacıyla!

Cosmos, bir tüm olarak, her cinsten blok zincirleri arasında daha iyi beraber çalışabilirlik hedefleyen bir ağ.
Cosmos Network Nasıl Çalışıyor?

Cosmos Network’de neyin olası bulunduğu içeriğine girmeden evvelce, bu başarının ne sağladığını meydana koymak amacıyla Tendermint ile alakalı bilgi sahibi olmak son derece önemli.

Tendermint

Tendermint, blok zinciri programlarının üstüne inşa etmek amacıyla sarfedilen Türkçemizde fırlatma rampası manasına gelen bir launch pad halinda. Bunun ne manaya yaklaştığını kavramak amacıyla, blok zincirinde üç kavramsal katman bulunduğunu bilmek gerekiyor: ağ oluşturma (networking) , düşünce birliği (consensus) ve program katmanı. Tendermint, ağ oluşturma ve düşünce birliği katmanlarını hazırlıyor. Böylece çalışan takımlar programlarına odaklanabiliyor ve yüzlerce saatlik komplike kodu atlayabiliyor.

Tendermint bir blok zinciri değil, açık kaynak kodlu bir geliştirici aracı halinda. Blockchain programları amacıyla özelleştirilebilir bir asli aynı vakitda.

Özel bir uyarı, Tendermint’in düşünce birliğinin (consensus), bir proof-of-stake (PoS) algoritması bulunduğu şeklinde. Bu hal, örnek olarak Delegated PoS (Yetkilendirilmiş bir proof-of-stake) ya da Yetki Kanıtı konsensüsü (Proof of Authority consensus) gibi başka PoS biçimlerini tekrardan yapılandırabiliyor.

PoS modelini tercih etmek büyük bir tercih manasına geliyor. Zira, Tendermint’in beraber çalışabilirliği ile hemen sona erme hali, saniyede binlerce prosedürü ve çoğalan güvenliği sağlıyor.
Noktaları IBC’ye Bağlamak

Cosmos Ağı’ndaki bir ileri parça Bloklar Arası Zincirler etkileşim protokolü (IBC) şeklinde. Bu program, ağ içersindeki mekanları ve merkezleri birbirine bağlıyor ve heterojen zincirler arasında token alışverişine izin veriyor.

Cosmos’un bireysel başvurulara heterojen zincirler olarak atıfta bulunduğunu not etmek son derece önemli. Bunun nedeni, ağ ortamında yer alan her bir zincirin ya da programsın kendi egemenliğine ve katman mimarisine sahip olmasından kaynaklanmakta. Kısacası bu, her birinin (Tendermint’te yerleşik) kendi program kümesine ve bağımsız yönetişime sahip olmasına rağmen, IBC’nin zincirleri bağlayabileceği manasına geliyor.

IBC’nin asli avantajı, zincirler arasında token alışverişini sağlaması. Bir zincirdeki tokenler başkainde gösterilebiliyor. İşte bir örnek, Mia, A zincirinden B zincirine 25 token göndermek istiyor. Bunu gerçekleştirme amacıyla, Mia’nın A zincirindeki 25 token kilidini B zincirine gönderilen bir proof algoritmasıyla kilitlemek istiyor. A’nın onaylayıcıları Mia’nın 25 tokeninin orijinal zincirlerinde kilitli kaldığının algoritmasını imzalıyorlar. Algoritma geçerli bulunduğunda, Mia B zincirinde 25 token alıyor.

Genel olarak, IBC, zincirlerin birbirine bağlanmasına izin veren tünel ve mekanik sistemini ifade ediyor.
Network: Merkezler ve Bölgeler

Şimdi Tendermint ve IBC’nin sahip olduklarını ele aldığımızda, Cosmos aslında bir blok zincirlerinin internetini acaba nasıl inşa ediyor? Çözüm gayet basit: Network merkezleri

Ağdaki merkezler, bölge olarak da adlandırılan zincirlerin her biri amacıyla ana defter vazifiyeti görüyorr. Hub (merkez), bölgeler arasında yer değiştiren tokenin defteri halinda.

Ağdaki hub’lar olmadan, Cosmos bir dizi papatya dizimi blok zinciri şeklinde. Tokenlerin bu tip bloklar arasındaki değişimi, token kaynağının, bilhassa de onaylayıcılarının güvenilmesi üstünde büyük bir baskı oluşturuyor. Tokenler olarak bu problem ağ vakitsince A zincirinden B zincirine, C zincirine vb. geçtiği amacıyla entegre duruma geliyor. Alıcı zincirinin, her vakit üssel olarak evvelce onaylayıcı gruplarına güvenmesi gerekiyor.

Ağdaki hub’lar, mekanları direkt olarak birbirine değil, kendilerine bağlı tutarak bu hali azaltıyor. Bölgeler bağlantılarını yalnızca başka merkezlerle sınırlarsa, çifte harcama ya da tokenlerin donmamış olma riski büyük ölçüde azalıyor. Bölgelerin direkt olarak başka bölgelere ya da onlardan evvelce tokenlere geride bıraktığımız bölgelere güvenmesi gerekmiyor. Sadece merkezlere iltimat etmek amacıyla hesap vermeleri gerekiyor.

Cosmos Ağı’ndaki ilk merkez, Tendermint’e yerleştirilmiş bir Proof-of-Stake blok zinciri olan Cosmos hub (merkezi) şeklinde. Cosmos Hub’ına yakıt sağlaması amacıyla iki token bulunuyor: Atoms ve Photons. Abartılı isimler bir yana, Atom, Cosmos Merkezindeki idare amacıyla sarfedilen staking coin adı verdiği mükafat olarak alacağınız ek coin halinda. Ekosistemdeki ücret tokeni, ağın etrafındaki tokenlerin yanı sıra ücretlerin ödenmesi amacıyla sarfedilen Photon şeklinde.
Eksik Bağlantı

Bu noktaya kadar, Cosmos Ağı’ndaki rastgele bir şeyin Tendermint Core kuralları ile etkinlik ortamında kalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Yani, yalnızca PoS blok zincirleri ağa katılabilir, çünkü Tendermint her bir bölgenin çekirdeğinde bulunmakta.

İyi haber şu ki, Cosmos ekibi de bunu düşünüyor ve bunun ile alakalı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Zorluğun ne bulunduğunu kavramak amacıyla, Cosmos Ağının sona ermeye dayanarak tanımlandığı iki kategoride zincirler bulunuyor.

İlk olarak, süratli sona erme zincirleri. Hızlı sona erme zincirleri esasen IBC ile uyumlu olmasından şunlar basit zincirlerdir. PoS blok zincirleri, IBC’yi Tendermint’in yaptığı gibi kullanabiliyor ve direkt olarak merkezlere ve bölgelere bağlanabiliyor.

Daha az basit olan zincirler ihtimalsal sona erme zincirleri şeklinde. Bu blok zincirler, PoW zincirleri gibi, bunun yerine Tendermint Core gibi süratli sona erme consensusu üstüne yerleştiriliyor ve bir Peg Bölgesi yaratıyor. Cosmos Ağı şimdiye kadar Ethermint isminde bir Ethereum Peg-Bölgesi oluşturacak. Bu hal her ihtimal merkezli sona erme blok zinciri amacıyla Peg-Bölgeleri oluşturmanın “teorik olarak olası” bulunduğunu fakat zor bulunduğunu ileri sürüyor.
Cosmos Network Hakkında

Cosmos Ağı’nın kısa bir geçmişi söz hususu. Bununla beraber, yoğunlaştırılmış versiyon, ağın, asli bileşeni olan Tendermint Core’u tasarlayan aynı ekip doğrulusunda inşa edildiği yönünde.

Tendermint’in arkasındaki şirket olan All in Bits, şimdi Interchain Foundation (ICF) çatısı altında Cosmos ağını kuruyor. ICF, “yeni kuşak blockchain teknolojisini basitlaştırmaya” yardımcı olmak hedefiyle, blok zincirlerinin internetini inşa etmek hedefiyle kurulmuş halda.

Cosmos Ağı üstünde çalışan ekip gerektiğince büyük bir ekip. Kurucular Ethan Buchman ve Jae Kwon doğrulusunda yönetiliyor. İsme bakıp da rapçi J-Kwon ile karıştırmayın. Zira bu ismin rapçi J-Kwon ile bir ilgisi söz hususu değil.

Hem ICF’e hem de All In Bits’e, ana ağın pazara sürülmesiyle Atom tokenlerinin hisselerini almaları öneriliyor. All in Bits ve ICF’lerin tokenleri, ağın gelişimini ön plana çıkaracak ve iki senelik bir satış programsı vakitsince büyümesini destekleyecek.
Coin Arzı ve Sürdürülebilirlik

Şimdilik, Atom coin ana ağ açılıncaya kadar prosedür görmeyecek. Bununla beraber, kamu ve özel fon toplama turları sona ermiş halda, fakat token arzına şimdilik karar verilmiş değil. Tavsiye edilen token dağıtımı Fon Toplayıcılar amacıyla % 75, Interchain Vakfı amacıyla % 10, All in Bits şirketi amacıyla % 10 ve çekirdek yatırımcıları amacıyla % 5 şeklinde

Son olarak bir hatırlatmada bulunalım. Şu anda prosedür gören ATOM ve CMOS tokenlerinin Cosmos Ağı ile rastgele bir ilgisinin olmadığını vurgulamamız gerekiyor.
Sonuç

Main net pazara sürülmeden bir vakit evvelce, Cosmos Network hedeflerine doğru ismim ismim ilerliyor ve test ağı içersinde zincir içi yönetişim gibi bileşenleri test ediyor. Projenin tutkunları son derece çarpıcı olsalar da, hiçbir şey amacıyla çabuk etmiyor gibi görünüyorlar. Tendermint ve IBC gibi detaylı bileşenleri bir araya getirmek amacıyla lüzumlu ismimları da atıyorlar.

Tendermint Core’un geliştiriciler doğrulusunda benimsenmesi ağın büyümesi amacıyla hayati ciddiye sahip olacak. Genel olarak, proje hala gelişmekte ve yol haritasının üstünde çok çok atılacak ismim bulunuyor. Cosmos Networks, dünyanın silo halina getirilmiş zincirlerini blok zincirlerinin internetine sokmak istiyor. Gerçekten de büyük bir hedefe sahip çünkü blok zincirlerinin benimsenme ve kullanma ismimına geçilmesi amacıyla hayati bir düşünce olabilir.

1 Comment
  1. tatlı tarifleri 2 sene ago
    Reply

    nice theme

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like