Electroneum (ETN) Nedir?

Electroneum’u tanımlamamız gerekirse, akıllı telefonlar gibi mobil aygıtlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış, blockchain tabanlı bir ödeme platformu olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Electroneum’un birtakım özellikleri var ki, şunlar kripto para aleminde ilk defa meydana eklenilen gelişmeler. Örneğin, KYC olarak adlandırılan “Müşterinizi Tanıyın” sistemi ile AML denilen “Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi” sistemini ilk defa kripto parayla uyumlu … Continue reading Electroneum (ETN) Nedir?
By

Electroneum’u tanımlamamız gerekirse, akıllı telefonlar gibi mobil aygıtlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış, blockchain tabanlı bir ödeme platformu olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Electroneum’un birtakım özellikleri var ki, şunlar kripto para aleminde ilk defa meydana eklenilen gelişmeler. Örneğin, KYC olarak adlandırılan “Müşterinizi Tanıyın” sistemi ile AML denilen “Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi” sistemini ilk defa kripto parayla uyumlu duruma getirmesi, Electroneum’un ayırt edici özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Electroneum’un kripto parası olan ETN, mobil araçları kullanarak madencilik etkinliğinde bulunuyor.
Sadık ve Kararlı Bir Hayran Kitlesi

ETN’nin gerektiğince sadık ve kararlı bir hayran kitlesi bulunuyor. Bu yönden bakıldığında, ETN’nin pazar stratejisi internette büyümeye doğru bir temayül içerisinde. 2019 Ocak itibariyle bu büyüme yanında 2.7 milyon kayıtlı kullanıcıyı ETN’ye kazandırmış halda.

Projenin 129.000 seviyesinde etkili bir Twitter takipçisi bulunuyor. Bu haluyla 143.000 seviyesi Facebook kullanıcısının da ilgiini çekmiş halda. Bu hal gerçekte çok ilginç. Zira Facebook bilinmeyen kripto para projeleri amacıyla yayın yapan bir platform değil. Çoğu kripto paranın Facebook sayfası bile bulunmuyor. Böyle bir hal kripto paraya kendilerini adayan kuvvetli bir hayran kitlesinin var olduğunu gösteriyor. Esasında her kripto para ekibinin görmek istediği ve arzuladığı şey, tam da bu.
ETN Güçlü Bir Performansa Sahip

Bitcoin’in 22 Milyon Cüzdanının bulunması, nasıl ki 22 Milyon bireyin bugün Bitcoin kullandığını göstermiyorsa, kuşkusuz ki, 2.7 milyon kayıtlı kullanıcı da aktif kullanım amacıyla bir kriter olamaz. Fakat ETN’nin gerektiğince kuvvetli bir performansı bulunuyor. Bu hal aynı vakitte Google Play Store gibi büyük oyuncularla bütünleşme gücünün ne denli yüksek olduğunu da kanıtlıyor.
Bitci.Com
12 Kişilik Ekip

ETN’nin 12 şahıstan meydana gelen çekirdek geliştirme ekibi SiteWizard’ın kurucu ortağı Richard Ells doğrulusunda yönetiliyor. ETN’nin 2017 senesi başlarındaki ilk amacı mobil oyunlarda oyun içi para birimlerinin konumunu alabilmek şeklindeydi. Bu nedele talih oyunları platformları mobil ödemeler amacıyla son derece natural oluşumlardı. İngiltere’de kurulu proje, fazlalıkla banka hesabı bulunmayan ya da az sayıda banka hesabına sahip nüfusun olduğu gelişmekte olan ekonomilere odaklanıyor.
ETN-Monero İlişkisi

ETN, başlangıçta Monero kodunun (blok zinciri üstünde oluşturulan değişikliğin önceki bloklarla uyumlu olmasını ifade eden) soft bir forkundan ibaretti. Fakat 30 Mayıs 2018 tarihinde ETN’nin kendi kodunda yer alan 307500 blokta hard fork meydana geldi. Bu halun başlıca nedeni kodu düzenlemek şeylindeydi. Diğer bir sebep ise Monero Forku GPU esaslı ASIC madenciliğine direndiği amacıyla ASIC donanımlarını ağa kabul etmek şeklindeydi.
ETN Ortaklıkları

Proje şimdilerde mobil ödemelere odaklanıyor. Proje aynı vakitte telekomünikasyon ödeme devi XIUS, e-ticaret şirketi BMedia ve başka şirketlerle ortaklıklar kuruyor. Fakat böylesi ortaklıklar kurması ETN’nin talih oyunu aslilerinin dayanıklı olmadığı manasına muhakkak gelmiyor. ETN’nin Mobile Streams PLC’nin talih oyunları platformu ile ortaklık kurması şirketin Latin Amerika’daki 750.000 kuvvetli abone altyapısına ETN’nin ulaşmasını sağlıyor.

Electroneum, bloktaki bir ileri büyük zincir mi, yoksa hepsi yalnızca ümit veren bir aldatmacadan mı ibaret?

Electroneum’un tescilli kripto para birimi olan ETN’in pazar performansını inceleyerek incelememize başlıyoruz.
ETN Kripto Para Birimi Özeti

ETN şu ana kadarki en yüksek sayısal değerine 6 Ocak 2018 tarihi itibariyle ulaştı. Bu tarihte ETN’nin sayısal değeri 0.185470 Dolardı. 2 Ocak 2019 tarihi itibariyle toplam 21.000.000.000 ETN arzından pazara çıkan dolaşımdaki arz 8.660.074.174 ETN.
Ekip, kullanıcının bir dakikalık maliyeti yerine tam bir token kazanmasını sağlayarak memnuniyetini ve bağlılığını yükseltmek amacıyla Bitcoin’in 21 milyon tanesini ifade etmek üzere 21 milyar rakamını amaç olarak seçti.
Electroneum ICO toplu satışı 14 Eylül – 23 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Toplam arzın % 29’u, ICO esnasında halka arz edildi ve arz edilen ETN’lerden 40 milyon $ sayısal değerinde bir fon toplanmış oldu.

ETN, Cryptonight Proof-of-Work algoritması kullanılarak çıkarılıyor. Diğer Cryptonight kripto paraları arasında Monero, Bytecoin ve Karbo bulunuyor.

ASIC madenciliği Cryptonight topluluğunda büyük bir iş olarak görülüyor. Çünkü koinler başlangıçta ASIC’e dirençli CPU madenciliği gerçekleştirme üzere tasarlanmış. Monero, Cryptonight algoritmasını adapte ederek ASIC madencilik donanımlarımdan uzaklaşırken, Electroneum onları geri getirmeye çalışıyor. Bytecoin ayrıca, ASIC madenciliğinin 2018 senesine kadar desteklenmeye devam edeceği tarafında bir bildirimde da bulunmuştu.

ETN gerçekte bir cep telefonu kullanılarak da çıkarılabiliyor. Bu sistem mobil aygıtınızda bir ETN madencisi çalıştırıyor ve aygıtınızın özelliklerine göre ETN’ye dayalı airdrop gerçekleşiyor. Bu oluşturulan fiili bir madencilik değil, daha çok ETN’nin talih oyunları düşüncesine dayalı proof of concept yaklaşımına dayalı bir sistem ve madenciliğe giriş eyleminden ibaret.

Electroneum ile bir hesap oluşturulduğu zaman, Electroneum Android programıyla erişilen mobil bir cüzdan da otomatik olarak oluşturuluyor. Bu metnin yazıldığı sırada internet sitesi yakın bir vakitte pazar da olacağına ilgi çekse de, iPhone kullanıcıları amacıyla bir iOS programı şimdilik bulunmuyor.
Electroneum Özet ve Editör Yorumu

Electroneum, önde gelen mobil ödeme sağlayıcısı olmayı amaçlayan blok zinciri tabanlı bir finansal platform olarak karşımıza çıkıyor. Afrika ve Güney Amerika’daki az ilerlemiş pazarlara kripto parayı getirme yolundaki ulvi amaçlerini yansıtan mobil bir ilk tarafı ve ortaklıkları bulunuyor. Electroneum başarılı olursa, bu başarı muhakkak bu zikredilen asli özelliklerden kaynaklanacak.

Electroneum, Monero saklılık merkezli koin koduna dayanıyor. Monero’yu, Monero’nun ASIC madenciliği konusu ile ilgili verilen mücadeleden ayırmak amacıyla ETN hard forku gerçekleştirildi.

ETN, Cryptonight algoritması kullanılarak işlenen CPU ya da ASIC’in ifadesidir. Mobil aygıtlar gerçekte blok zinciri işlemeyen ve bir pazarlama airdropu gibi davranan Electroneum programını kullanarak madencilik etkinliği yapıyor.

Electroneum, banka hesabı bulunmayan kitlelerin ya da az sayıda banka hesabına sahip kitlelerin mobil bir aygıt üstünden kripto para kazanmasına ve harcamasına imkan dayanıklıak amacıyla mobil talih talihı oyunları ve mobil ödeme pazarlarına kendisini adamış vaziyette.

Buraya kadar anlattıklarımızdan hareketle Electroneum bu parçaları ideal konumlarda tutarak, uygulanabilir bir blok zinciri ağı kurmuş halda.

Electroneum’un iş modeli kurumsal yatırımcılar ile girişim sermayesi firmaları amacıyla çok çekici. Şayet ETN’yi başarılı bir şekilde kendileri amacıyla bir yardımcı kılarlarsa, Electroneum kuvvetli bir şirket haluna gelebilir.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like