Maker Token (MKR) Nedir?

Para bugün sözcüklerin tam manasıyla dün olmasından daha kıymetli bir halde değil. En azından kripto para dünyasında, paranın sayısal sayısal değeri günlük olarak inip çıkıyor. Yine de, kripto paralar, para kavramını ve paranın ne yapabileceğini yinedan tanımlıyor. Maker Token (MKR), kripto paranın kusursuz olmamasının nedenlerinin sabit arz ve spekülatif yatırımdan kaynaklandığını anlamakla beraber, kripto paranın … Continue reading Maker Token (MKR) Nedir?
By

Para bugün sözcüklerin tam manasıyla dün olmasından daha kıymetli bir halde değil. En azından kripto para dünyasında, paranın sayısal sayısal değeri günlük olarak inip çıkıyor. Yine de, kripto paralar, para kavramını ve paranın ne yapabileceğini yinedan tanımlıyor. Maker Token (MKR), kripto paranın kusursuz olmamasının nedenlerinin sabit arz ve spekülatif yatırımdan kaynaklandığını anlamakla beraber, kripto paranın uçucu kalitesini de çözmeye çalışan bir girişim.
MKR Nedir?

MKR, akıllı bir sözleşme platformu olarak gösterilen bir kripto para birimidir ve Ethereum blok zincirinde konuşlandırılmıştır. MKR’nin amacı, DAI olarak tanınan bir tahvilin sayısal sayısal değerini, Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP) adı verdiği akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dengelemek. Akıllı sözleşmenin ömrü bittiğinde, MKR de ölmüş demektir. MKR, rastgele bir Ethereum hesabı ya da MKR aktarma fonksiyonunu kullanmak üzere programlanmış rastgele bir akıllı sözleşme ile gönderilebilir ve alınabilir. Tam fiyat sayısal sayısal değerini göstermesi sebebiyle kripto para pazarındaki fazlası paradan daha devamlılıklıdır.
MKR’nin Kıymeti Nereden Geliyor? DAI ile Tanışın

MKR’nin sayısal sayısal değeri, ABD Doları’na sabitlenmiş olan DAI tahvillerine bağlanır, yani 1 DAI = 1 ABD dolarıdır. Ayrıca, fiyatını dengelemek amacıyla faiz oranlarını kullanır. Teminat varlıkları olan herkes, bunları CDP’ler vasıtasıyla Maker platformunda DAI satın alabilmek amacıyla kullanabilir. Bu CDP’ler, kullanıcılar doğrulusunda yatırılan varlıkları elinde tutar ve daha sonra MKR’yi satın alabilmek ya da satmak amacıyla kullanılmak üzere onların DAI oluşturmasına izin verir.

Bununla beraber DAI satın alabilmek borç altına girmek manasına geliyor. Bu, sayısal sayısal değeri daha iyi dengelemek amacıyla borçların daha sonra DAI’de geri ödenene kadar CDP amacıyladeki depozito teminatını kilitlediği amacıyla iyi bir şey. DAI geri ödendikten sonra, kullanıcı nihayet teminatlarını geri çekebilir ve yine alım satıma başlayabilir. İşte size hayat döngüsü.

MKR = DAI + CDP

DAI üretimi ile CDP’ye finanse edilen oran arasında direkt olarak bir temas var. DAI’ye olan gereksinim arttıkça, CDP’ye olan gereksinimta artıyor. Bunun sonucu de karşımıza büyük oranda MKR çıkmasıyla sonuçlanıyor. Özet olarak, tanıtım yazısına göre, DAI ve CDP’nin beraber nasıl çalıştığını burada görebilirsiniz.
Bir MKR Alım Satım İşlemi Nasıl Çalışıyor?
Adım 1: CDP Akıllı Sözleşmesi Oluşturulması ve Teminat Yatırılması

MKR ile prosedür gerçekleştirme amacıyla, bir kullanıcı ilk olarak Maker platformuna bir alım satım prosedürü göndermeli ve CDP akıllı sözleşmesini oluşturmalıdır. Daha sonra kullanıcı, DAI’yi meydana getirmek amacıyla kullanılacak teminat türü ve oranı ile beraber, akıllı sözleşmeyi (yasal katılımcılar amacıyla, bunu “değerlendirme” olarak düşünün) finanse etmek amacıyla ikinci bir prosedürü gerçekleştirecektir. Finans prosedürü yapıldığında, CDP’nin “teminatlandırılmış” ya da destekli bulunduğu kabul edilir.
Adım 2: Teminatlı CDP Akıllı Sözleşmesinden DAI Oluşturma

CDP sözleşmesinin kullanıcısı daha sonra CDP’den istedikleri DAI sayısını alabilmek amacıyla platformda bir alım satım prosedürü yürütür ve aynı oranda borcu aynı anda tahakkuk ettirir. Kullanıcı DAI’yi aldıktan sonra, borç (geri çekilen DAİ) geri ödenene kadar onların çekilmeleri önlenerek, teminatlarını kilitlerler.
Adım 3: CDP Borcu Nasıl Karşılanır?

Daha evvelce belirtildiği gibi, bir kullanıcının teminatlarının mülkiyetini/sahipliğini yinedan elde etmesi amacıyla, günlük olarak tahakkuk eden faize (“devamlılık ücreti”) ek olarak borcu da ödemek zorundadır. Borcun tamamı ödenince, MKR tedarik zincirinden çıkarılarak verilir ve bir kullanıcının MKR kullanmak istediği her seferinde prosedür yine başlar.
MKR Nasıl Düzenlenir?

Bir anlamda, MKR’nin kendi kendini düzenlediğini söyleyebilirsiniz. Coinin amacı, daha az iflas riski oluşturarak aşırı teminat vermek. Bir CDP’nin yeteri kadar teminatsız olması durumunda, Otomatik Yeniden Sermayelendirme özelliği başlatılır ve bu da MKR’nin sayısal sayısal değerinin düşmesini otomatik olarak yeni MKR oluşturarak ve yine platforma geri satarak, iflas etme noktasından dengeye geri getirerek engeller. Dolayısıyla, bir şahıs sahtekarlığa ya da rastgele bir diğer kötü niyetli davranışa katılacak olursa, bu durum, onların tokenlarını otomatik olarak bozacak ve onlara zarar verecektir.
Gelecek MKR İçin Neler Vaat Ediyor?

Bu para birimi, devamlılık ve büyüme amacı nedeniyle ilk “akıllı” kripto para birimi olabilir. MKR’nin geleceği parlak gözüküyor ve üstüne dikkatli bir şekilde titremeye devam edeceğiz. MKR ile çalışmaya başlamak isteyenler amacıyla, buraya erişebileceğiniz bir dijital cüzdanınız olmalı.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like